Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej - relacja

Krzyże 23-26.08.2012

Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej odbywała się w ramach II Zlotu Astronomicznego – DELTA OPTICAL ASTROSHOW 2012. Każdy uczestnik po przyjeździe otrzymał koszulkę zlotową oraz firmowe gadżety Delta Optical – notes, długopis oraz kubek.

Szkołę otworzył 24 sierpnia 2012 r. o godz. 10:15 Kierownik Sprzedaży Działu Mikroskopów firmy Delta Optical i jednocześnie jej pomysłodawca - Jerzy Jabłoński.


Otwarcie LSMO (Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej)

Po krótkim wstępie o godz.10: 30 wszyscy udali się na plac przed budynkiem w celu wykonania wspólnego pamiątkowego zdjęcia uczestników ASTROSHOW 2012.


Zdjęcie grupowe uczestników AstroShow 2012 i LSMO.

Bezpośrednio na pierwszych zajęciach Szkoły Mikroskopowej chęć uczestnictwa zgłosiło kilka dodatkowych osób (nie zapisanych wcześniej). Było to możliwe dzięki przygotowaniu dodatkowych stanowisk badawczych. Bez wątpienia pozytywne wrażenie na uczestnikach wywarł widok całej sali wypełnionej różnorodnymi mikroskopami (biologiczne – Delta Optical Genetic Pro Bino USB z kamerą, stereoskopowymi DO SZ-450T oraz DO SZ- 630T), a także oddzielne stanowisko ze specjalistycznymi mikroskopami - fluorescencyjnym, metalograficznym, polaryzacyjnym, odwróconym oraz badawczym mikroskopem stereoskopowym.


Mikroskopy przygotowane do warsztatówKażdy z uczestników otrzymał plan oraz materiały dotyczące LSMO

Pozostali uczestnicy ASTROSHOW 2012 mogli w każdej chwili brać udział w zajęciach terenowych LSMO, a także w miarę wolnych stanowisk badawczych w zajęciach mikroskopowych. Każdy miał możliwość obejrzenia preparatów pod różnymi mikroskopami, czy zasięgnięcia informacji na dowolny temat związany z mikroskopią optyczną.


Warsztaty mikroskopowe

Również uczestnicy LSMO mogli brać udział w dowolnych zajęciach astronomicznych. Poniżej uczestnicy w przenośnym planetarium.


Przenośne planetarium astronomiczne

Wszyscy Zlotowicze otrzymali 10% rabat na zakup dowolnego sprzętu oferowanego przez firmę Delta Optical. Osoby kupujące bezpośrednio po zakończeniu Szkoły mieli możliwość zakupu sprzętu ze specjalnym 15% rabatem, z czego kilkoro uczestników skorzystało.

Piątek był dniem poświęconym mało znanemu polskiemu podróżnikowi Feliksowi Woytkowskiemu. Większość życia spędził on w lasach Peru na badaniu tamtejszej flory i fauny. Dostarczał do instytucji naukowych w Europie i USA liczne okazy entomologiczne i botaniczne, był m.in. dyrektorem ogrodu botanicznego w Limie, przez kilka lat współpracował także z amerykańską firmą CIBA. Przedstawiono jego krótką biografię i dokonania. Feliks Woytkowski nie był z wykształcenia botanikiem czy entomologiem, a mimo to przyczynił się do odkrycia wielu nowych gatunków oraz przysłużył się w badaniach biologicznych. Dzięki przywołaniu postaci tego pełnego pasji odkrywcy, pokazano, że każdy może zostać badaczem i eksplorować otaczający nas fascynujący świat.


Wspomnienie polskiego podróżnika Feliksa Woytkowskiego

Uczestnicy otrzymali informacje na temat herbariów i instrukcje w jaki sposób wykonać własny zielnik.


Wykład o zielnikach

Następnie każdy badacz otrzymał pojemniki oraz narzędzia do zbierania okazów w terenie i wszyscy udali się na wycieczkę eksploracyjną do lasu (poza rezerwatem), a potem nad leśne jeziorko po obiekty do późniejszych obserwacji mikroskopowych.Do łowienia okazów bezkręgowców epifitycznych (bytujących na roślinach) zostały wykorzystane czerpaki entomologiczne, dzięki czemu każdy mógł poznać różne techniki chwytania owadów i pajęczaków.


Prezentacja wykorzystania czerpaka entomologicznego

Kolejnym punktem wyprawy terenowej był spacer nad pobliskie Jezioro Nidzkie, nad brzegiem którego, na mikroskopach terenowych z wbudowanym akumulatorem (Delta Optical Genetic Pro Bino A) prowadzone były obserwacje różnych mikroorganizmów wodnych.


Wykorzystanie mikroskopu Genetic Pro w warunkach polowych - wbudowany akumulator

Po obiedzie w przygotowanej sali badawczej prowadzone były zajęcia mikroskopowe, które były na tyle angażujące, że o mały włos uczestnicy zapomnieliby o kolacji :)


Zajęcia mikroskopoweNajmłodsi uczestnicy LSMO

Uczestnicy zainstalowali na swoich laptopach programy do obsługi kamer mikroskopowych, a także specjalne oprogramowanie Helicon Focus Pro, pozwalające na uzyskanie ostrego obrazu wynikowego ze zdjęć wykonanych z różnych płaszczyzn ostrości. Oprogramowanie to służy także do tworzenia obrazów trójwymiarowych zarejestrowanych zarówno pod mikroskopem biologicznym, jak i stereoskopowym. Wszyscy uczestnicy otrzymali okulary anaglifowe niezbędne do obserwacji uzyskanych modeli 3D.


Praca z oprogramowaniem do obsługi kamer mikroskopowychMikroskop cyfrowy DO Smart w akcji z oprogramowaniem pomiarowym

W trakcie zajęć mikroskopowych zademonstrowano techniki obserwacji w ciemnym polu, polaryzacji, jak i kontraście fazowym. Praktycznie pokazano zalety halogenowego oświetlacza światłowodowego typu „gęsia szyja” w obserwacjach stereoskopowych. Po kolacji dalej kontynuowano zajęcia. Osoby, które dotrwały do późnego wieczora, mogły uczestniczyć w prezentacji mikroskopu fluorescencyjnego i metalograficznego.


Prezentacji mikroskopu metalograficznego
Pogoda trochę popsuła plany i nie odbyły się wieczorne łowy motyli nocnych i innych owadów.

W sobotę zaserwowano kilka bardzo interesujących wykładów i oczywiście dalej kontynuowano zajęcia mikroskopowe. Michał Rzewuski, specjalista Działu Mikroskopów firmy Delta Optical, biolog i arachnolog, przedstawił ciekawy wykład „Świat Owadów i Pajęczaków”. Był on szczególnie interesujący, gdyż poprzedniego dnia w trakcie wyprawy do lasu, niektórzy uczestnicy schwytali różne gatunki pająków.


Wykład „Świat Owadów i Pajęczaków”

Gość Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej, pani dr Iwona Bubak z Instytutu Morskiego w Gdańsku, w pasjonujący sposób przedstawiła wykład „Życie w kropli wody” i „Zadziwiający Morski Świat”.


Wykład „Życie w kropli wody” i „Zadziwiający Morski Świat”

Można było poznać różne techniki zbierania materiału badawczego w terenie (także w trakcie wyprawy nad jeziorko leśne) i przeprowadzić obserwacje na mikroskopie odwróconym Delta Optical IB-100.


Prezentacja mikroskopu odwróconego

Pani dr Iwona Bubak dostarczyła uczestnikom wiele interesujących eksponatów, a także udzielała wyczerpujących odpowiedzi na pytania. Dzięki temu uczestnicy mieli możliwość samodzielnego przygotowania preparatów i przeprowadzenia obserwacji mikroskopowych bezpośrednio na swoich stanowiskach badawczych.


Eksponaty do przeprowadzania obserwacji

W chwili przerwy w obserwacjach preparatów biologicznych Przemysław Żołądek, pracownik firmy Delta Optical, pasjonat astronomii i jednocześnie Prezes Pracowni Komet i Meteorów zaprezentował meteoryt pod mikroskopem stereoskopowym Delta Optical SZ-630T oraz krótko opowiedział o meteorytach i historii odnajdywanych meteorytów.

Kilku uczestników przywiozło własne preparaty m.in. hodowle grzybów na szalkach Petriego, czy zabytkowe monety.

KONKURS

Pierwszego dnia ogłoszony został konkurs na najlepsze zdjęcie mikroskopowe oraz zdjęcie reportażowe dokumentujące zajęcia w LSMO. Uczestnicy grupy dziecięcej w wieku od 5 do 11 lat zamiast fotografii przedstawili swoje rysunki. Widząc zaangażowanie dzieci organizatorzy postanowili każdemu autorowi rysunku przyznać nagrodę w postaci lupy.Nagrodę (bon w wysokości 100 zł na zakup dowolnego produktu oferowanego przez firmę Delta Optical) na najlepsze zdjęcie mikroskopowe otrzymała pani Małgorzata Szklorz natomiast nagrodę na najlepsze zdjęcie reportażowe otrzymał pan Adam Kędzierski.


fot. Małgorzata Szklorz - najlepsze zdjęcie mikroskopowefot. Adam Kędzierski - konkurs na najlepsze zdjęcie reportażowe


Zostały także przyznane dwie nagrody specjalne panu Tomaszowi Kosiada oraz Lucynie i Jerzemu Płosa, którzy do konkursu oprócz zdjęć zgłosili także filmy mikroskopowe.


Autor filmu: Tomasz Kosiada


Autorzy filmu: Lucyna i Jerzy Płosa


ZAKOŃCZENIE

Na zakończenie Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej każdy z uczestników, który uczęszczał na zajęcia otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa.

Podsumowując LSMO stwierdzamy, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu przedsięwzięcia. Oczywiście, jak na każdej imprezie, oceny i potrzeby uczestników bywają diametralnie różne. Jednym brakowało zajęć dla zupełnie początkujących, inni natomiast woleliby zajęcia o większym stopniu trudności.

Wierzymy, że większość uczestników wyjechała z miejscowości Krzyże zadowolona, z bagażem pozytywnych wrażeń i wspomnień.


Uroczysty grill na zakończenie AstroShow 2012 i LSMO

Jako organizatorzy obiecujemy, że postaramy się uwzględnić wszelkie uwagi i życzenia uczestników tegorocznej edycji Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej. Dołożymy wszelkich starań, aby nasze przyszłoroczne spotkanie było jeszcze bardziej atrakcyjne, a uczestnicy zdobyli większe doświadczenie w zakresie prowadzenia badań mikroskopowych.

Zapraszamy do zgłaszania nazw miejscowości i ewentualnie ośrodków, w których warto przeprowadzić w 2013 Letnią Szkołę Mikroskopii Optycznej. Do swojej propozycji prosimy dodać krótkie uzasadnienie.

Dziękujemy i do zobaczenia w 2013 roku!GALERIA UCZESTNIKÓW


Adam Kędzierski


Andrzej Bogaczyk


Jan Prokop


Jan Prokop - panoramy


Małgorzata Kędzierska


Małgorzata Kocot


Małgorzata Szklorz


Martyna Adamiak


Tomasz Kosiada


Zbigniew Kędzierski


Tagi: AstroShow, pokaz astronomiczny, zjazd, 2012, zlot miłośników astronomii, astronomia, teleskopy, mikroskopy, mikroskopia


Największy wybór sprzętu obserwacyjnego w Polsce
Copyright © 2011 Delta Optical * www.deltaoptical.pl * www.deltasky.pl