Nie tak dawno temu, nie w odległej galaktyce...
relacja AstroShow 2012:

Delta Optical AstroShow 2012 - ogólnopolskie otwarte spotkanie miłośników astronomii odbyło się po raz drugi. Od 23 do 26 sierpnia spędzaliśmy czas w Krzyżach, w malowniczo położonym Ośrodku Wypoczynkowym „Mazury”. W tym roku w ramach AstroShow zorganizowaliśmy także Letnią Szkołą Mikroskopii, której poświęcimy osobną relację. Na razie przeczytajcie o tym, co działo się w gronie astronomów.

Uczestnicy zlotu zaczęli przyjeżdżać w czwartek od południa. Od nas dostali drobne upominki (koszulkę, kubek, długopis), a od pogody, zapowiedź nocy pełnej gwiazd. Oficjalnie Delta Optical AstroShow 2012 otworzyliśmy o godzinie 19:00.
I zaczęło się... Nad Mazurami zapadał zmrok, na niebie widać było coraz więcej gwiazd, a na boisku w naszym ośrodku zaroiło się od teleskopów i miłośników nocnego nieba. A było na co i przez co popatrzeć, bo przywieźliśmy m.in.: 16- i 12-calowe Sky-Watchery na montażu Dobsona, 11-calowego Celestrona CPC 1100 XLT oraz 12-calowego astrografa DO-GSO o świetle f/4, do którego podłączyliśmy kamerę CCD Oriona, by fotografować niebo i na bieżąco pokazywać zdjęcia. Nie zabrakło także stanowiska z lornetkami, w tym z najnowszymi modelami Forest II 8.5x50, 10x50 i 12x50 oraz StarLightem 15x70.


Na obserwacjach nocnych, każdy mógł liczyć na wsparcie i pomoc pracowników Delta Optical.


Tej nocy warunki atmosferyczne były rewelacyjne. Widoczność sięgała około 6.7 magnitudo. Obserwacje rozpoczęliśmy od pokazu gwiazdozbiorów, a gdy już zapadła noc astronomiczna, na celowniku znalazły się galaktyki, gromady gwiazd i mgławice. Wypożyczalnia sprzętu przeżywała prawdziwe oblężenie, bo można było za darmo wypróbować wszystko co przywieźliśmy: okulary, filtry i masę innych akcesoriów astronomicznych. Choć robiło się coraz chłodniej, staliśmy na posterunkach czekając na planety - Jowisz, Uran oraz Naptun. Najwytrwalsi obserwatorzy doczekali się Wenus. Chyba czerpaliśmy z kosmicznej energii, bo po prawie bezsennej nocy, na zbiorowym zdjęciu zrobionym w piątek rano, wyglądamy całkiem dobrze.


Zdjęcie grupowe uczestników AstroShow 2012.


W piątek o 11:00 rozpoczęliśmy sesję wykładową: najpierw była prezentacja najnowszych lornetek firmy Delta Optical, po niej wykład Przemysława Żołądka na temat okularów astronomicznych.


Wykład Przemysława Żołądka, Prezesa Pracowni Komet i Meteorów, na temat okularów astronomicznych.


W południe planowaliśmy obserwacje Słońca, ale niebo przykryła cienka warstwa chmur, więc wdrożyliśmy plan B i wykorzystaliśmy warunki do testowania lornetek i lunet. Wystawiliśmy więc nasze nowości: Foresty II 50 mm, DO 20x80, StarLighta 15x70, Active 10x25, a także Sailora 7x50, którego bez skrupułów moczyliśmy w pobliskiej fontannie. Oprócz tego można było sprawdzić w praktyce inne lunety i lornetki Delta Optical, w tym nasze flagowe Titanium.


Sprawdzanie w praktyce lornetek i lunet obserwacyjnych z oferty Delta Optical, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.


Potem było „niebo w gębie”, czyli obiad, a po obiedzie dwa wykłady o astrofotografii poprowadzone przez Jerzego Kruga i Krzysztofa Mularczyka. Pierwszy był o tym jak i czym fotografować niebo oraz w co warto się zaopatrzyć, aby fotografowanie było łatwiejsze i przebiegało bez problemów.


Wykład Jerzego Kruga o praktycznych aspektach astrofotografii i przydatnych akcesoriach.


Drugi wykład był poświęcony dwóm lekkim montażom astronomicznym: Vixen Polarie i AstroTrac. Są to wyśmienite urządzenia dla mobilnych astrofotografów.

Po południu spadł przelotny deszcz i na dobre się zachmurzyło, ale mieliśmy na to rozwiązanie: pasjonujący wykład
prof. Macieja Mikołajewskiego o najciekawszych odkryciach toruńskich astronomów dokonanych w ostatnich latach.


Nocny wykład prof. Macieja Mikołajewskiego o największych osiągnięciach zawodowych astronomów z Torunia.


Po wykładzie, kiedy już na dworze było zupełnie ciemno, odbył się pokaz noktowizji i termowizji. Zainteresowanie noktowizorami było ogromne. Do rąk Uczestników trafiły modele znanych i cenionych firm Yukon i Pulsar. Pokaz zakończyliśmy konkursem na rozpoznawanie w ciemnościach obrazków przy użyciu noktowizorów. W nocy od czasu do czasu pojedyncze gwiazdy przebijały się przez chmury, ale niebo było tak gęsto zachmurzone, że nie można było go obserwować. Ale i tak siedzieliśmy do rana, bo okazało się, że nie tylko dobrze nam się razem ogląda niebo, ale i świetnie nam się rozmawia.

W sobotę pogoda znowu wystawiła nas na próbę, ale byliśmy przygotowani i na taki scenariusz, bowiem przyjechał do nas zespół z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Po obejrzeniu sali wykładowej Panowie podjęli decyzję: rozstawiamy planetarium. I tak mogło padać, a my mogliśmy obserwować gwiazdy!

W trakcie rozstawiania planetarium wysłuchaliśmy najpierw wykładu prof. Mikołajewskiego na temat cudu powstania życia, bo to jest niewątpliwie cud, że po 15 miliardach lat od Wielkiego Wybuchu, spotkaliśmy się na 2. AstroShow. Drugi wykład poprowadził Bogusław Kulesza z OPiOA opowiadając nam o misji sondy Messenger na najbliżej położoną planetę od Słońca - Merkurego.


Wykład Bogusława Kuleszy z OPiOA o misji na Merkurego.


Pogoda, prawdopodobnie widząc jak jesteśmy niezłomni, zmieniła zdanie i przed południem Słońce zaczęło wychodzić zza chmur na tyle, by można je było obserwować. Nic dziwnego, że do teleskopów ustawiły się kolejki - po raz pierwszy w trakcie naszego spotkania w Krzyżach mogliśmy podziwiać tarczę Słońca.


W ciągu dnia prowadzone były obserwacje Słońca specjalnymi teleskopami.


A w południe ruszyły pokazy w planetarium. Najpierw dla tych najmłodszych uczestników AstroShow, a potem odbyła się futurystyczna, niezwykle ciekawa prezentacja dla dorosłych. W półgodzinnych pokazach mogło uczestniczyć maksymalnie 30 osób, dlatego jeszcze po kolacji odbywały się prezentacje, tak aby każdy miał możliwość zobaczenia od środka przenośnego planetarium. Wszyscy, którzy wychodzili z planetarium wyglądali na dosłownie i w przenośni wniebowziętych, bo w planetarium filmy wyświetlane na suficie oglądało się leżąc na miękkich poduszkach...


Multimedialne pokazy odbywały się w mobilnym planetarium przywiezionym przez OPiOA.


Nasze spotkanie zamykała popołudniowa sesja wykładowa. Przemysław Żołądek opowiedział o rodzajach teleskopów, a Janusz Wiland zademonstrował: Fastrona – przenośny montaż do astrofotografii wykonany w domowych warunkach, Triplet, czyli od podstaw ręcznie wykonany w domu teleskop oraz swoje astronomiczne programy komputerowe.

No i wszystko dobre co się pysznie kończy: kolacją z grilla oficjalnie zakończyliśmy AstroShow 2012.


Uroczysta kolacja zamykająca AstroShow 2012.


Dla wszystkich dzieci mieliśmy małe upominki, a dla zwycięzców konkursów bogate nagrody: lornetki, w tym nowa StarLight 15x70, programy Guide 9.0, roczne prenumeraty Uranii-Postępów Astronomii, atlasy nieba, książki i obrotowe mapki nieba. W konkursie noktowizji wygrała Julia Dyrda, w teście astronomicznym, astronomicznie dobrze wypadł Bartosz Wojczyński. Jury konkursu na najpiękniejsze zdjęcia astronomiczne (w skład jury weszli: Jerzy Krug, Janusz Wiland, Marek Substyk i Krzysztof Mularczyk) wybrało zdjęcie Bartosza Wojczyńskiego, a najlepsze zdjęcie przyrodnicze wykonała Angelika Kluk. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a nagrodzone fotografie można obejrzeć w naszej galerii.


Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród. Na zdjęciu Bartosz Wojczyński, zdobywca największej liczby nagród.


Wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy, zakończyliśmy kolację i ruszyliśmy na boisko do rozstawionych sprzętów obserwacyjnych. Jako, że sobota była dniem otwartym, grono obserwatorów nieba w naszym ośrodku powiększyło się o kilkadziesiąt osób. W nocy można było doliczyć się około 30 stanowisk z teleskopami do wizualnych obserwacji i astrofotografii oraz tych z lornetkami i aparatami fotograficznymi. Prawdziwą perełką wśród sprzętów był zaawansowany astrograf Officina Stellare Veloce RH 200, o świetle f/3 z podpiętą pełnoklatkową kamerą CCD ATIK 11000. Zdjęcia z tego zestawu, na których podziwiać można było idealnie punktowe gwiazdy i niewiarygodnie ostry obraz były zachwycające!


Jedno z wielu stanowisk astrofotograficznych na AstroShow 2012.


W niedzielę żegnaliśmy się w strugach deszczu. Każdy pojechał w swoją stronę zabierając dobre wspomnienia i swój kawałek nieba.

Choć na zlocie wielki był udział czynnika boskiego w postaci nieba, to nie mniejszy udział miał czynnik ludzki, któremu teraz z imienia i nazwiska chcemy podziękować: dziękujemy prof. Maciejowi Mikołajewskiemu za obecność niemal na całym zlocie. Zarażał nas swoim optymizmem, wygłosił dwa ciekawe wykłady, przywiózł dla każdego najnowszy numer Urani-Postępów Astronomii, dla przedstawicieli stowarzyszeń astronomicznych miał wspaniałą kolekcją archiwalnych numerów tego czasopisma, a laureatom naszych konkursów ufundował trzy roczne prenumeraty. Dziękujemy zespołowi z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego za wspaniałe pokazy i wykład. Uczestnicy AstroShow byli zachwyceni projektem mobilnego planetarium, które odwiedza szkoły i bierze udział w wielu imprezach. Jeśli w Waszej szkole, czy miejscowości jeszcze ich nie było, zaproście ich, bo naprawdę warto! Panom Jerzemu Krugowi i Januszowi Wilandowi dziękujemy za niezwykle ciekawe wykłady, godziny rozmów i za wsparcie jakie okazali początkującym miłośnikom astronomii. Wielkie dzięki!

Dziękujemy także wszystkim Uczestnikom. Bez Was AstroShow by się nie odbyło. To Wy tworzycie wspaniałą atmosferę tego spotkania i za to jesteśmy Wam wdzięczni. Mamy nadzieję, że podobało się Wam, a my już myślimy jak AstroShow 2013 uczynić jeszcze lepszym.

Było nam miło słyszeć od wyjeżdżających pozytywne opinie na temat tegorocznego AstroShow. Jak się okazuje była to największa tego typu impreza w Polsce! Uczestniczyło w niej blisko 200 osób. Jesteśmy dumni z tego i chyba śmiało możemy na koniec napisać, że Delta Optical AstroShow 2012, po raz drugi, okazała się najlepszą imprezą we Wszechświecie!

Niech moc będzie z Wami!

Tagi: AstroShow, pokaz astronomiczny, zjazd, 2012, zlot miłośników astronomii, astronomia, teleskopy, mikroskopy, mikroskopia


Największy wybór sprzętu obserwacyjnego w Polsce
Copyright © 2011 Delta Optical * www.deltaoptical.pl * www.deltasky.pl